Waterloo Celebrate Commemorate 2006
Overall Finish List
28-May-06
Results by PCR Timing (www.pcrtiming.com) using the DAG System
Place Name City A ge A ge Group Time Pace
1 Andrew Weishaar Clifton Park NY 30 ***** M 30-34 17:29 5:38/M
2 Lukas Rising Waterloo NY 18 ***** M 15-19 17:46 5:44/M
3 Tim Stahlnecker Waterloo NY 17 ***** M 15-19 18:14 5:53/M
4 Bob Hamilton Lyons NY 50 1 M 50-54 18:26 5:57/M
5 Brandon Cowles Newark NY 13 1 M 14-Nov 19:07 6:10/M
6 Tina Hunt Stanley NY 19 ***** F 15-19 19:37 6:20/M
7 Morgan Hoven Clifton Springs NY 18 1 M 15-19 19:41 6:21/M
8 Terry Johnson Sugar Land TX 46 1 M 45-49 19:58 6:26/M
9 Renee Kaxukiewicz Williamsville NY 29 ***** F 25-29 20:10 6:30/M
10 Christine Driscoll Geneva NY 12 ***** F 14-Nov 20:14 6:32/M
11 Jimmy Addona Newark NY 33 1 M 30-34 20:22 6:34/M
12 Justin House Waterloo NY 17 2 M 15-19 20:54 6:45/M
13 Jared R Coleman Red Creek NY 29 1 M 25-29 21:00 6:46/M
14 Adam Thompson Waterloo NY 18 3 M 15-19 21:17 6:52/M
15 Mike Sabatine Fairport NY 41 1 M 40-44 21:30 6:56/M
16 Sean Frink Penn Yan NY 33 2 M 30-34 21:31 6:56/M
17 Scott Adams Rome NY 40 2 M 40-44 21:33 6:57/M
18 Matt Giardino Geneva NY 24 1 M 20-24 21:37 6:58/M
19 Sean Sweeney Phelps NY 14 2 M 14-Nov 21:42 7:00/M
20 Chuck Depoint Palmyra NY 49 2 M 45-49 21:49 7:02/M
21 Lyle J Coon Waterloo NY 14 3 M 14-Nov 21:53 7:04/M
22 Mark Thompson Waterloo NY 16 4 M 15-19 21:56 7:05/M
23 Sam DeMetro Waterloo NY 37 1 M 35-39 22:04 7:07/M
24 Dean Burder Phelps NY 50 2 M 50-54 22:08 7:08/M
25 Erin Dinan Waterloo NY 24 1 F 20-24 22:09 7:09/M
26 Kelley Driscoll Geneva NY 14 1 F 14-Nov 22:10 7:09/M
27 Tim Maslyn Waterloo NY 40 3 M 40-44 22:17 7:11/M
28 Barry Watkins Rochester NY 61 1 M 60-64 22:33 7:16/M
29 Ryan Kincaid Geneva NY 17 1 F 15-19 22:45 7:20/M
30 Bob Dinan Jr Waterloo NY 53 3 M 50-54 22:51 7:22/M
31 Becky Bachman Romulus NY 16 2 F 15-19 22:58 7:25/M
32 Nicole VanNostrand Vestal NY 12 2 F 14-Nov 23:03 7:26/M
33 Steve VanNostrand Vestal NY 43 4 M 40-44 23:09 7:28/M
34 Daniel Guererri Springwater NY 42 5 M 40-44 23:10 7:28/M
35 Dick Winnett Bath NY 54 4 M 50-54 23:15 7:30/M
36 Marty (Martha) Roberts Penn Yan NY 49 1 F 45-49 23:22 7:32/M
37 Josh Mull Waterloo NY 24 2 M 20-24 23:26 7:34/M
38 Henry Eshenour Waterloo NY 24 3 M 20-24 23:26 7:34/M
39 Scott Donnelly Seneca Falls NY 26 2 M 25-29 23:29 7:35/M
40 James M Coon Waterloo NY 34 3 M 30-34 23:29 7:35/M
41 Clare Eshenour Waterloo NY 21 2 F 20-24 23:29 7:35/M
42 Lars Braun Cherry Hill NJ 43 6 M 40-44 23:31 7:35/M
43 Doug DeWeaver Newark NY 48 3 M 45-49 23:32 7:35/M
44 Kate Rice Porter Savannah NY 28 1 F 25-29 23:35 7:36/M
45 Audrey Christiansen Sugar Land TX 45 2 F 45-49 23:38 7:37/M
46 Margaret Klag Waterloo NY 29 2 F 25-29 23:38 7:37/M
47 Kristen Grove Geneva NY 27 3 F 25-29 23:46 7:40/M
48 Will Houghton Williamsville NY 33 4 M 30-34 24:05:00 7:46/M
49 Galyn Schenk Romulus NY 43 1 F 40-44 24:05:00 7:46/M
50 Deborah Ferretti Beacon Falls CT 40 2 F 40-44 24:08:00 7:47/M
51 Mike Combs Geneva NY 43 7 M 40-44 24:14:00 7:49/M
52 Devon Osbrne Waterloo NY 14 4 M 14-Nov 24:25:00 7:53/M
53 Dennis Hicks Phelps NY 56 1 M 55-59 24:27:00 7:53/M
54 Annie Porter Lyons NY 20 3 F 20-24 24:29:00 7:54/M
55 Brian Mayou Sodus NY 49 4 M 45-49 24:36:00 7:56/M
56 John Bachman Romulus NY 62 2 M 60-64 24:43:00 7:58/M
57 David Barnard Waterloo NY 16 5 M 15-19 24:45:00 7:59/M
58 Lyndsey Maslyn Waterloo NY 15 3 F 15-19 24:50:00 8:01/M
59 Michael Leary Zeeland MI 60 3 M 60-64 24:58:00 8:03/M
60 Joe Arkins Springwater NY 64 4 M 60-64 25:01:00 8:04/M
61 Joe Sweeney Phelps NY 46 5 M 45-49 25:03:00 8:05/M
62 Julie Backus Clifton Springs NY 36 1 F 35-39 25:03:00 8:05/M
63 Bob Volk Port Gibson NY 61 5 M 60-64 25:13:00 8:08/M
64 Sam Beckwith Ovid NY 14 5 M 14-Nov 25:15:00 8:09/M
65 John H Wood Seneca Falls NY 51 5 M 50-54 25:24:00 8:12/M
66 April Amodei Auburn NY 42 3 F 40-44 25:46:00 8:19/M
67 Linda Depoint Palmyra NY 49 3 F 45-49 25:53:00 8:21/M
68 Joe Mull Waterloo NY 44 8 M 40-44 26:27:00 8:32/M
69 Phil Solano Springwater NY 43 9 M 40-44 26:43:00 8:37/M
70 Jeff Valentino Auburn NY 31 5 M 30-34 26:43:00 8:37/M
71 Mandi Frink Penn Yan NY 32 1 F 30-34 27:00:00 8:43/M
72 Nancy Hargett Moravia NY 49 4 F 45-49 27:24:00 8:50/M
73 Tiffany Sculli Geneva NY 31 2 F 30-34 27:28:00 8:52/M
74 Charles Sabatine Victor NY 72 1 M 70-99 27:28:00 8:52/M
75 Amy Hibbard Geneva NY 32 3 F 30-34 27:29:00 8:52/M
76 Donna Roelofs Geneva NY 45 5 F 45-49 27:30:00 8:52/M
77 Necia Dinan Waterloo NY 50 1 F 50-54 27:49:00 8:58/M
78 Jim Walburn Geneva NY 14 6 M 14-Nov 28:34:00 9:13/M
79 Mike Cook Waterloo NY 48 6 M 45-49 28:35:00 9:13/M
80 Tom Rolland Palmyra NY 55 2 M 55-59 29:15:00 9:26/M
81 Laura Lay Waterloo NY 37 2 F 35-39 29:22:00 9:28/M
82 Liz Houghton Ithaca NY 29 4 F 25-29 29:28:00 9:30/M
83 Mary Leary Zeeland MI 62 1 F 60-64 30:11:00 9:44/M
84 Barbara Judge Seneca Falls NY 34 4 F 30-34 31:16:00 10:05/M
85 Joanne Dabulewicz Moravia NY 53 2 F 50-54 31:41:00 10:13/M
86 Anne Smith Seneca Falls NY 40 4 F 40-44 32:04:00 10:21/M
87 Bernie Smith Seneca Falls NY 48 7 M 45-49 32:05:00 10:21/M
88 Paul Bleakley Jr Springwater NY 72 2 M 70-99 32:33:00 10:30/M
89 Chris Hoven Clifton Springs NY 49 8 M 45-49 32:36:00 10:31/M
90 Zachery Ramerez Waterloo NY 14 7 M 14-Nov 32:44:00 10:34/M
91 Victoria Mesko Seneca Falls NY 33 5 F 30-34 32:44:00 10:34/M
92 David Lay Waterloo NY 37 2 M 35-39 32:57:00 10:38/M
93 Marsha Durbin Moravia NY 42 5 F 40-44 33:23:00 10:46/M
94 Amy Beckwith Ovid NY 36 3 F 35-39 35:04:00 11:19/M
95 Cindy Timerson Newark NY 54 3 F 50-54 36:43:00 11:51/M
96 Mary O Sinicropi Seneca Falls NY 48 6 F 45-49 39:41:00 12:48/M
97 Matthew Addona Newark NY 26 3 M 25-29 40:13:00 12:58/M
98 Dawn M Wilcox North Rose NY 70 1 F 70-99 41:13:00 13:18/M
99 Terri-Lynn Braun Cherry Hill NJ 37 4 F 35-39 41:51:00 13:30/M
100 Rachel Braun Cherry Hill NJ 8 1 F 0-10 41:52:00 13:30/M
Place Name City A ge A ge Group Time Pace
101 Bob Adams Marion NY 60 6 M 60-64 47:30:00 15:19/M
102 Joseph Familo Oswego NY 82 3 M 70-99 47:37:00 15:22/M
103 Laura Schuldt Lyons NY 27 5 F 25-29 47:48:00 15:25/M
104 Kathy Schuldt Lyons NY 50 4 F 50-54 47:59:00 15:29/M